Pasaulio energetika tebėra tokia pati teršianti kaip prieš 20 metų

Pažanga ieškant švaresnių energijos šaltinių yra įstrigusi, o pasaulinė energetika yra tokia pat teršianti, kaip ir prieš du dešimtmečius, trečiadienį paskelbė Tarptautinė energetikos agentūra (TAE).

Du trečdaliai į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų susidaro energetikos sektoriuje, o pokyčių stygius turėtų „tapti žadintuvo skambučiu“, TAE vykdomoji direktorė Maria van der Hoeven (Marija van der Huven) sakė Delyje vykusiame Švarios energetikos ministrų susitikime.

Ji perspėjo, kad gausėjančias vėjo ir saulės jėgaines atsveria padidėjęs akmens anglių naudojimas kai kuriose šalyse, tokiose kaip Kinija ir Indija, todėl pasauliui reikia skubiai imtis veiksmų, „siekiant išvengti potencialiai katastrofinio mūsų planetos šiltėjimo“.

„Nepaisant gausių pasaulio lyderių kalbų ir atsinaujinančių šaltinių energetikos pakilimo per pastarąjį dešimtmetį, vidutinis mūsų dienomis pagaminamos energijos vienetas iš esmės yra toks pats nešvarus kaip prieš 20 metų“, - aiškino M.van der Hoeven.

„Užmojis išvalyti pasaulio energijos sistemą įstrigo“, - pridūrė ji.

Paryžiuje įsikūrusi TEA pasiūlė Energetikos sektoriaus anglies intensyvumo indeksą, rodantį, kiek anglies dvideginio vidutiniškai paskleidžiama atmosferoje, kad būtų pagamintas tam tikras energijos kiekis, sakė agentūros vadovė.

1990 metais atlikti tyrimai rodė, kad išgaunant energijos kiekį, koks yra pagaminamas iš tonos naftos, į orą buvo išleidžiama vidutiniškai 2,39 tonos anglies dvideginio. Iki 2010 metų šis indeksas praktiškai nepakito ir siekė 2,37 tonos.

Nors buvo investuojama į švarius energijos šaltinius, tokius kaip saulės ir vėjo jėgainės, taršos sumažėjimą atsvėrė didele tarša pasižyminčios akmens anglių energetikos plėtra kylančiose ekonomikos galybėse, tokiose kaip Kinija ir Indija.

„Mūsų analizė yra griežtas priminimas, kad pasaulis dar neina keliu, leidžiančiu realizuoti mažai anglies išmetančios energetikos sistemos privalumus ir sumažinti ilgalaikį temperatūros padidėjimą iki dviejų laipsnių Celsijaus, - pabrėžė M.van der Hoeven. - Negalime sau leisti dar 20 metų neveiklumo“.

M.van der Hoeven ragino skubiai plėtoti mažai anglies dvideginio išmetančias energetikos technologijas.

Investicijos į švarią energetiką 2012 metais buvo mažiausios per pastaruosius ketverius metus, ji sakė per Švarios energetikos ministrų susitikimą, kuriame dalyvavo atstovai iš 22 šalių ir Europos Sąjungos.

Šios valstybės yra atsakingos už 80 proc. pasaulinės taršos šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių