- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos dujų prekybos bendrovei „Litgas“ baigus derybas su Norvegijos „Statoil“ dėl ilgalaikės dujų pirkimo sutarties pakeitimo, suskystintų gamtinių dujų (SGD) kaina mažės daugiau nei trečdaliu, o SGD terminalo išlaikymo kaštai - apie 23 proc.
„Esminis pasiekimas, kad susitarta dėl dujų kainos formulės pakeitimo, kuri leis priartinti dujų kainą prie vamzdinių dujų kainos, dėl to SGD dujų tiekimo kaštai turėtų atpigti iki 25 proc., arba 25,5 mln. eurų per metus, ir tai sumažins ir terminalo išlaikymo kaštus“, - spaudos konferencijoje pirmadienį pranešė premjeras Algirdas Butkevičius.
Kaina panaši į „Gazprom“
„Lietuvos energijos“ vadovas Dalius Misiūnas teigė, kad SGD kaina pagal naują susitarimą su „Statoil“ sieks apie 16-20 eurų už megavatvalandę - dabar ji yra apie 27-30 eurų. Rusijos koncerno „Gazprom“ kaina sausio mėnesį kai kuriems Lietuvos pirkėjams siekia 19 eurų.
„Atskleisti tiksliai skaičių negalime, viena - mus įpareigoja susitarimas su „Statoil“ (...) Tas diapazonas, kuriame mūsų skaičiavimais galėtų siekti, tarp 16-20 eurų už megavatvalandę“, - spaudos konferencijoje sakė D.Misiūnas.
D.Misiūnas teigė negalintis detaliai atskleisti naujos kainodaros, tačiau tikino, kad pritaikius kitą indeksavimą, esmine kainos formulės dalimi išliko Jungtinės Karalystės indeksas National Balancing Point (NBP).
„Pati kainodara pradinėje sutartyje buvo pririšta prie Jungtinės karalystės indekso (NBP) - tas pririšimas lieka, šiek tiek pats indeksavimas keičiasi, tačiau mes negalime pilnai atskleisti šiandien dienai visos formulės, kadangi esame sutarę su partneriu „Statoil“. Tačiau vis dar esminis svoris išlieka NBP“, - teigė „Lietuvos energijos“ vadovas.
Energetikos ministras Rokas Masiulis teigė, kad „Statoil“ dujų kaina galės būti mažesnė nei „Gazprom“.
„Kai kuriais momentais šios dujos galės būti ir pigesnės nei tos, kurias dabar siūlo „Gazprom“ Lietuvai. Matom, kad jeigu anksčiau šiek tiek buvo skirtumas tarp suskystintų dujų ir „Gazprom“ dujų, tai dabar jis išnyksta, todėl terminalas jau yra reali alternatyva“, - spaudos konferencijoje pirmadienį teigė R.Masiulis.
Anot D.Misiūno, praėjusią savaitę į Klaipėdą atplaukęs SGD krovinys jau kainuos pagal naująją kainodarą.
Gali atsisakyti „Gazprom“ dujų
Pasak D.Misiūno, dėl naujos SGD kainodaros Lietuva gali visiškai atsisakyti „Gazprom“ dujų, mat Rusijos koncernas nuo sausio Lietuvos pirkėjams pasiūlė nepalankią kainos formulę, pagal kurią dujos brangsta.
„Šita sutartis mums leis apie pusę kiekio užsitikrinti, neskaitant „Achemos“ vartojimo, o kita pusė - kur yra pigiau (iš „Gazprom“, „Statoil“ at kitų tiekėjų - BNS). Tai tikrai gali taip būti, kad mes kurį laiką aplamai iš „Gazprom“ nepirksime, o tik vešimės SGD. Ir šie metai gali būti tokie metai, indeksas nukritęs, jeigu sutarsime, o „Gazprom“ nieko nepasiūlys geriau, galėsime pirkti iš „Statoil“ ar kitų tiekėjų per SGD terminalą“, - BNS sakė D.Misiūnas.
350 mln. kubų SGD kasmet
Pagal 2014 metais pasirašytą „Litgas“ ir „Statoil“ sutartį, į SGD terminalą per penkerius metus turėjo būti atgabenta 2,7 mlrd. kubų dujų - po 540 mln. kubų kasmet. Tačiau dabar per 10 metų iš „Statoil“ bus įsigyta apie 3,7 mlrd. kubų, kasmet po 350 mln. kubų.
„Litgas“ pernai skaičiavo, kad energetikos įmonės, privalomai perkančios SGD dujas, šiemet gali suvartoti apie 250 mln. kubų dujų, o pagal atnaujintą sutartį su „Statoil“ Lietuva per metus pirks 350 mln. kubų dujų. Pasak D.Misiūno, perteklių bus galima realizuoti rinkoje.
„Tas kiekis labai stipriai priklauso nuo sezono, klimato sąlygų. Jei tokia šalta žiema, kaip šiemet, tai mes vos ne visą tą kiekį ir suvartosime, liks tik nedideli kiekiai ir jie bus parduodami per biržą kasdieninėje prekyboje. Jeigu bus šilta, nesuvartos, tai tuomet mes tuos likusius kiekius arba parduosime aukcionuose vietos rinkose arba, jeigu terminalas bus naudojamas, nereikės terminalui dujų, parduosime pasaulinėje rinkoje“, - BNS aiškino „Lietuvos energijos“ vadovas.
„Lietuvos energijos“ valdybos narys Dominykas Tučkus BNS sakė, kad pakeitus sutartį vietoj 24 krovinių, kurie būtų atgabenti į Klaipėdą per ketverius metus, per devynerius metus bus atgabenti 36 kroviniai - po 4 laivus kasmet. Iki šiol sutartis numatė, kad per metus atplauks 6 laivai.
Išlaikymo kaštai sumažės iki 25 proc.
Pasirašius atnaujintą sutartį, SGD terminalo išlaikymas, arba vadinamoji dedamoji, sumažės 25,5 mln. eurų - nuo 109,47 mln. iki 83,97 mln. eurų per metus,
Skaičiuojama, kad šilumos gamintojai dėl to sutaupys apie 8,5 mln. eurų, „Lietuvos energijos gamyba“ - 7,4 mln. eurų, „Achema“ - 5 mln. eurų, gyventojai - 1,5 mln. eurų, o kiti vartotojai - 3,1 mln. eurų per metus.
Maisto gamybai ir šildymui dujas vartojantys gyventojai nuo liepos turėtų mokėti 1 centu mažiau - atitinkamai 65 centus ir 41 centą už kubą.
Pasak D.Misiūno, terminalo dedamąją Kainų komisija turėtų perskaičiuoti artimiausiu metu, ir tai jau netrukus turėtų sumažinti šildymo sąskaitas.
„Visi duomenys, reikalingi dedamosios perskaičiavimui, bus pateikti sausio mėnesį, iki vasario 1 dienos, tad Kainų komisija galės perskaičiuoti tą dedamąją ir tai jau pasieks mus visus sąskaitų forma. Na, o elektros kainos realiausias perskaičiavimas galėtų būti metų viduryje, taip pat ir tarifai dujų, matome, jau nuo metų vidurio galėtų sumažėti apie 1 centu. Tai reiškia, kad tas pasijaus nuo liepos 1 dienos, o pati dujų kaina, kaip ji atsispindės tarifuose, galėsime pasakyti, artėjant metų viduriui“, - teigė D.Misiūnas.
Sutartis – jau greitai
„Techniškai sutartis bus pasirašyta šią arba kitą savaitę, tačiau visi susitarimai yra pasiekti“, - spaudos konferencijoje sakė D.Misiūnas.
„Litgas“ ir „Statoil“ 2014 metais pasirašė penkerių metų dujų tiekimo sutartį dėl 2,7 mlrd. kubų dujų pirkimo. Mažėjant dujų vartojimui, „Litgas“ inicijavo derybas dėl 10 metų sutarties dėl 3,7 mlrd. kubų dujų pirkimo ir mažesnio metinio dujų pirkimo. Be to, po derybų pakeista kainos struktūra ir koeficientai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nusiteikite: šventės šiemet kainuos dar brangiau
Nors už lango vis dar niūrus sausis, šiltnamiuose jau pražydo pirmosios tulpės. Gėlininkai sako, kad šiemet įprastų tulpių mažai – žmonės ieško išskirtinių formų ir spalvų, kad kartais net sunku pasakyti, kokia t...
-
Apie išmokas Lietuvos ūkininkams: tai yra skandalas
Ūkininkai piktinasi – konkuruoja toje pačioje rinkoje, tačiau gauna kone trečdaliu mažesnes Europos Sąjungos (ES) paramos išmokas nei vidurkis. Kad padėtį reikia išlyginti, sako ir naujasis žemės ūkio ir maisto eurokomisaras, ta...
-
Iki istorinio žingsnio liko nedaug: bus gražus, įprastas savaitgalis, lemputės nė nesumirksės
Liko vos dvi savaitės iki istorinio žingsnio – Baltijos šalys atsijungs nuo sovietinės elektros sistemos, dar kitaip vadinamo BRELL žiedo. ...
-
Lietuva tęsia milijardų paieškas
Siūlymų, iš kur gauti pinigų gynybai, kaip iš gausybės rago. Prezidentūra norėtų gauti daugiau lėšų apmokestindama valstybės rezervus, paimti ir įdarbinti žmonių indėlius, dar labiau prispausti šešėlį, na ir, ...
-
Lietuvoje – vis daugiau darbo jėgos iš užsienio: prakalbo apie vieną šalį
Lietuvoje daugėja leidimą gyventi šalyje turinčių filipiniečių, dvigubai padidėjo leidimus turinčių Pakistano, Bangladešo ir Indijos piliečių skaičius, rodo sausio mėnesio Migracijos departamento duomenys. ...
-
Kelionių organizatoriai: tikrai yra kelialapių juokingomis kainomis
Lietuvoje ir Europoje pastaraisiais metais žiemą trūkstant sniego, lietuviai šaltojo sezono atostogas vis dažniau praleidžia slidinėdami Skandinavijos šalyse, tačiau aktyviai keliauja ir po šiltuosius kraštus, sako turizmo ve...
-
Lietuvoje pernai registruoti 42 baltarusiški traktoriai – dukart mažiau nei užpernai
Lietuvoje praėjusiais metais buvo registruoti 42 baltarusiškai traktoriai, tai yra maždaug du kartus mažiau negu užpernai, šeštadienį pranešė LNK žinios. ...
-
Generalinis komisaras finansavimą vidaus saugumui ragina susieti su BVP
Lietuvos policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas ragina vidaus saugumo tarnybas finansuoti skiriant fiksuotą procentą nuo šalies bendrojo vidaus produkto (BVP), kaip finansuojama krašto apsauga. ...
-
Vilniuje norima įvesti rinkliavą už dalijimąsi paspirtukais ir dviračiais
Vilniuje ketinama įvesti rinkliavą už leidimus dalintis elektriniais paspirtukais ar dviračiais. Vieno euro mėnesio rinkliavą joms reikėtų mokėti už kiekvieną siūlomą paspirtukų ar dviratį. ...
-
Byla dėl Kinijos sankcijų Lietuvai bus tęsiama
Europos Komisiją (EK) tęs bylą Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) dėl galimų Kinijos prekybos ribojimų Lietuvai, penktadienį skelbia LRT. ...