V. Baltraitienė: pieno supirkimo kainos galėjo sumažėti dėl išmokėtos paramos

  • Teksto dydis:

Žemės ūkio ministrė mano, kad sausį ir vasarį perdirbėjai pieno supirkimo kainas sumažino, nes ūkininkai gavo paramą iš Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto. Virginija Baltraitienė sako, kad jei paaiškėtų neskaidrūs susitarimai tarp perdirbėjų, savo žodį turėtų tarti Konkurencijos taryba.

„Ne tai, kad susitarę - aš to nenoriu įtarinėti - aš tokį galiu turėti įtarimą, kad ūkininkai gavo kompensaciją tiek iš valstybės biudžeto, tiek iš Europos Sąjungos biudžeto ir valstybės biudžeto ir nori nenori pradedi galvoti, kad dėl to ir buvo sumažintos pieno supirkimo kainos, kadangi žinojo, kad vasario 10-11 dienomis bus išmokėta kompensacija. Tik tokį įtarimą galiu turėti, nes tikrai nematau, kodėl turėjo mažėti kainos sausio ir vasario mėnesiais“, - LRT radijui penktadienį sakė V.Baltraitienė.

Trys perdirbimo įmonės ministerijai penktadienį pateikė superkamo pieno kainas, bet, pasak ministrės, nepaaiškino, kodėl jos sumažėjo.

Anot jos, ministerija negalėtų pakeisti situacijos, jei paaiškėtų neskaidrūs susitarimai tarp perdirbėjų. Tai padaryti galėtų tik Konkurencijos taryba.

„Vienintelė institucija - Konkurencijos taryba ir labai keista, kad nesulaukiam iš jos pagalbos, jau daugiau nei pusę metų sprendžiant šiuos klausimus“, - aiškino ministrė.

Kitą antradienį V.Baltraitienė susitiks su perdirbėjais ir aptars pieno supirkimo kainų mažėjimo priežastis.

Pieno supirkimo kainos nuo rugpjūčio smuko maždaug 30 proc.

Vasarį pieno supirkimo kainos iš esmės nekito ir šiuo metu siekia maždaug 18-19 euro centų. Kainos ėmė kristi po to, kai Rusijai rugpjūtį įvedė maisto ir žemės ūkio produktų importo embargą.

Nacionalinė mokėjimo agentūra išmokėjo 22,54 mln. eurų paramą nuo Rusijos embargo nukentėjusiems pieno gamintojams.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Kęstas Br.

Kęstas Br. portretas
Kam pienui vitaminas D? Jei dar neatkreipėte dėmesį, tai pasižiūrėkite: pienas, kurį jūs pilate į arbatą bei kavą turi įdėto sintetinio vitamino D. Kodėl? Nes pieno pramonė turi išsaugoti nesugedusį pieną gana ilgai, iki momento, kol tas pienas patenka į jūsų gėrimus. Pienas turi būti apdorotas, kad tiktų tokiam ilgam laikymui. To pieno apdorojimo metu žūva natūralūs pieno vitaminai. Todėl po pieno apdorojimo įdedami sintetiniai vitaminai. Taip mes gauname sintetinį vitaminą D piene. Bėda tame, kad kartu žūva ir kitos labai reikalingos medžiagos, tokios, kaip polineprisotintos riebalinės rūgštys, kurios mums yra būtinos. Jų sintezavimas ir įdėjimas į apdorotą maistą yra pernelyg brangūs malonumai. Dar didesnė bėda tame, kad pienas nėra išimtis. Maisto pramonės naudojasi ilgu saugojimu viso mūsų maisto paruošime. Daugiau apie tai - guglinant žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.

sa

sa portretas
smulkieji ukininkai gauna 13,2 eurocentu

Čia

Čia portretas
nėra ko priežasčių ieškoti-jos matomos net neregiui:nežabojami karteliai, atsigriebiantys bet kuria išrasta biznio ,,nelaimės"priežastimi,kad kuo daugiau apiplėštų gamintoją ir vartotoją.Visas tas institucijas, kurios turi gaudyti tokius plėšikus(vartotojų teisių ir pan.) reikia naikinti.Bent valstybė sutaupys nemokėdami dykaduoniams algų..
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių